«Кубок Чайки»: Останній погляд «за лаштунки»

Автор: В'ячеслав Щербина | 07 Лис, 2020

Ні, звичайно, останній не назавжди, а лише цього року. Нашу розгорнуту розповідь про фінальні два етапи «Кубка Чайки» ми завершуємо традиційним альбомом із замальовками з паддока.

На останній кільцевої вікенд цього року Сергій Юнашев виїхав з абсолютно по-новому оформленим номером. Природно, їм залишився №76, який «Юнга» буквально успадкував у свого наставника – Вадима Реуцького, – більш ніж гідно продовжуючи славну історію цього номера.

Крім спортивного номера, всі спортивні автомобілі зобов’язані нести на своїх бортах ім’я пілота і національний прапор. Причому якщо строго за правилами, то вони повинні розташовуватися в конкретних місцях і мати певний розмір букв.

Проте, Техком, а саме він перевіряє серед іншого і такі «формальності», не завжди підходить так вже строго до них. Все ж це не елементи безпеки і навіть не обов’язкова реклама від організатора.

Проте, різниця несення імен цих двох учасників заліку Super Touring, так само як і різниця рівня їх техніки – потужна Honda S2000 і скромна 1,4-літрова «Калина», – трохи бентежать)))

Цього разу в кільцевому пелотоні з’явилося і зовсім нове ім’я – Костянтин Денисов. Правда, уболівальникам двоколісних гонок воно відомо, бо раніше цей пілот не раз стартував на «Чайці», але на байку. Тепер же він дебютував тут і на чотирьох колесах.

Ранок на кільцевій гонці починається з кави і кріплення на машини транспондера електронного хронометражу, без якого виїзд на трасу має куди менший сенс)

Ці датчики є, мабуть, головною константою будь-якої кільцевої гонки для всіх без винятку автомобілів, що беруть участь в ній. Цікаво, що хоча за рекомендаціями досить «ніжні» прилади потрібно встановлювати в салоні автомобіля на каркас безпеки, в реалії більшість ставить їх на максимально можливу крайню передню частину машини.

Це робиться учасниками на випадок фото-фінішу. У цьому випадку, головним і єдиним мірилом є зовсім не фотографія, а саме показання хронометражу, які з точністю до часток секунди показують фізичний час перетину фінішної межі. Інше питання, що класичне «кільце» це не американські овали і фото-фініш на них трапляється «раз в п’ятирічку», а то й рідше! Тим не менше, більшість майже маніакально розміщують транспондери саме таким чином)

Головне, що строгий Техком перевіряє вранці перед кожним змаганням – це все, що пов’язано з безпекою. Наприклад, каркас, систему пожежогасіння, включаючи дату заправки вогнегасника. Природно, «допитливі» технічні комісари заглядають й під капот.

В даному випадку «Калини» Микити Анпілогова, де навіть за цієї фото видно, що причепитися їм було не чого, принаймні – без поглибленого огляду. Його теж роблять, але зазвичай після завершення сезону.

Найцікавіше, що на будь-якому Техкомі, на будь-яких змаганнях, в будь-якій точці світу, дійсно перевіряють на відповідність всі наклейки на автомобілі! Вони повинні нести офіційну назву змагання, номера і обов’язкову рекламу від організатора.

Тому кожна гонка, крім установки транспондера, починається саме з обклеювання автомобіля, чим в даному випадку власноруч і займається Андрій Бондар, не дивлячись на свій статус засновника і керівника команди SDrive, ніколи не цурався будь-якої роботи пов’язаної з автоспортом …

А завідує Техкомом, і не тільки на «кільці», традиційно на пару з Борисом Донським ця чарівна панночка – Уляна Карімова. Так, вона завжди привітна і усміхнена, але тільки не на робочому місці, де для учасників вона як «цар і бог», бо без її візування до гонки не буде допущений жоден із них!

Нагорі, же, причому буквально, в ЦУГ, що є свого роду Олімпом змагання, «богами» є керівники гонки. Цього разу головним із них став Леонід Протасов, який виконував роль Директора гонки. Олександр Кулаков був Начальником безпеки, а Леонід Леонов, який зазвичай виступає Директором, виконував роль спортивного Комісара.

Нехай і не в самому паддоку, але зовсім поруч із ним, мовчазними свідками двох досить серйозних аварій на тестах були ці сліди на асфальті, залишені машинами Павла Мар’яненка і зовсім недавно Олега Сокриби.

Самі ж пробиті наскрізь відбійники були не тільки відновлені, але й додані нові, що наглухо закрили ворота другого з’їзду з траси в паддок.

Головною ж трансформацією малого кільця Автодрому «Чайка» стала поява абсолютно нового варіанту «Картингового повороту». Він став другим новим поворотом за більш ніж 20-річний час проведення «кільця» по 3-кілометровій версії цієї знаменитої траси, подарувавши нову точку гальмування з чудовою можливістю для обгону, які не забарилися вже в суботній гонці!

З урахуванням появи нового повороту, навіть в суботній гонці, що проводиться в звичайному напрямку, в «накопичувачі» перед виїздом на трасу з самого ранку зібралася черга охочих не упустити не хвилини тренування! …

… а в цьому місці «цар і бог» Суддя випуску, функції якого цього разу виконував Ілля Курбанов …

… Останніми роками майже на всіх гонках Суддею випуску є Валерія Несік, проте цього разу вона вирішила передати функції Іллі і «скласти конкуренцію» операторам в цьому місці)))

Проте, пізніше вона виконувала не менш важливу роль Судді старту, що розставляє машини на стартовій прямій і контролює в цілому всю процедуру старту гонки.

Головною родзинкою цього кільцевого вікенду став все ж Фінал «Кубка Чайки», проведений як традиційна гонка присвячена «Дню Автомобіліста». І вона стала справжнім подарунком всім, бо вдруге в історії Автодрому «Чайка» вона була запущена в зворотному напрямку, за годинниковою стрілкою. Зі зрозумілих причин ця обставина викликала непідробний інтерес уболівальників вже з самого ранку …

… хоча чому тільки уболівальників? Той же Дмитро Фальчук, ось уже кілька років майже незмінно виконує роль Начальника дистанції, теж з цікавістю стежив за проходженням пілотами підступного нового першого повороту, в який трансформувався вчорашній останній поворот.

І вже на першому ж тренуванні в «зворотку» цей поворот зібрав свою першу «данину» у вигляді «вісімки» Антона Поляничко, що не розрахував траєкторію на виході, де в обох напрямках проходження цього повороту пілотів чекали жорстокі бетонні відбійники! …

Механіки Sport Car Service встигли відновити автомобіль Антона, причому навіть до кваліфікації, і це не дивлячись на необхідну заміну задньої балки, так само як й ремонт передньої лівої підвіски. Але, зі зрозумілих причин, після такого інциденту швидкість Антона цього дня вже не була такою високою, як зазвичай.

А роботи у механіків SCS в цей вікенд виявилося як ніколи. Після суботньої гонки «уваги» вимагали машини Павла Мар’яненка та Андрія Скока, що потрапили в аварії, причому остання після перевороту!

Ну а вранці в неділю не тільки «вісімка» Поляничко, але й її «сестра» Сергія Бабака, на якій після тренування з ладу вийшло зчеплення. Воно теж було замінено до кваліфікації, проте в гонці трансмісія знову вийшла з ладу.

В реалії, незважаючи на повний переворот, що стався на першому ж колі суботньої гонки, «Калина» Скока практично не постраждала – на ній залишилися цілими не тільки дах, а й все до єдиного скла!

Невеликої «косметики» вимагали лише задні ліві крило і двері, та заміна переднього бампера і установка нових зовнішніх дзеркал заднього виду.

«Вісімка» Сергія Бабака вже кілька років привертає погляди глядачів досить контрастною рекламою – з одного боку відомих гумових виробів, з іншого навчального закладу.

Чим не український варіант «наскарівської» реклами, де, наприклад, відразу кілька пілотів, як той же Вільям Байрон, все ще будучи студентами, рекламують на бортах своїх машин свої ж альма-матер. Причому роблять це аж ніяк не безкоштовно!

Незважаючи на менш жарку погоду, в салоні спортивного автомобіля не буває прохолодно і, тим більше, коли на пілота одягнені вогнетривкі костюм і нижня білизна.

Частиною останнього є і підшоломник, які українські кільцевики, – як тут Вадим Конончук і Андрій Ронковіч, – з нинішнього сезону почали сушити між заїздами ось таким оригінальним способом …

… природно між заїздами поруч спочивають і самі шоломи в місці з обов’язковими і в українському «кільці» системами HANS, і рукавички пілотів, що теж, до речі – вогнетривкі.

Також терпляче своїх пілотів чекала і «збруя» Костянтина Гуцула з Олексієм Бабенко, які виступають на досить потужних Honda S2000. Перший любить сушити свою балаклаву на значних розмірів задньому спойлері, використовуючи його періодично майже як тумбочку)))

А ось другий зовсім тривіально підвісив на паркан заздалегідь з’єднані HANS з шоломом. Власне, завдяки чому наочно видно та сама рятівна система кріплення цієї системи, яка з початку 2000-х років в прямому сенсі слова врятувала життя багатьох сотень і навіть тисяч пілотів, звівши до мінімуму можливість травми хребта біля основи черепа, що раніше майже завжди приводила до летального результату.

В реалії нагорі в ЦУГ під час гонки, – причому задовго до її початку і після закінчення теж, – найбільше роботи у Головного секретаря. Його функції на всіх кубкових перегонах виконує Тетяна Хмельницька, що займається подібною роботою ось уже майже як 20 років! Перевірка актів Техкома разом з Технічним комісаром про допущені до змагання машини – тільки одна з безлічі обов’язків секретаря …

… але, природно, як можна обійтися без гумору навіть там, нагорі в ЦУГ?! Тим більше, коли туди піднімається Уляна Карімова))) Жодна маска ніколи не приховає її посмішку!

Так, доводиться констатувати, що всупереч традиціям, цього разу гонка на «День Автомобіліста» зібрала зовсім мало глядачів, не кажучи вже про суботній етап, де трибуни і зовсім фактично пустували.

Проте, «кільце» знову стало місцем відмінного сімейного відпочинку, куди ті деякі справжні вболівальники приїхали і зі своїми чотириногими вихованцями, і, звичайно, дітворою. Комусь із них навіть пощастило зробити імітацію майже справжнього піт-стопа з їхнім поки ще дитячим, але вже 4-колісним засобом пересування)

Хтось із глядачів приїжджав на гонку на звичайних цивільних машинах, хтось на заряджених «Ауді», а в суботу в паддоку Автодрому «Чайки» був навіть «помічений» перший в історії Rolls Roys позашляховик Cullinan!

Але, не розкішний «паркетник» або спортивні чотири кільця вабили найбільше увагу фанатів швидкості, в ось ця стильно і незвично затюнингована ( «під Америку» ?!) вазовська «класика»!

Як і у випадку з дорожніми, і зі спортивними машинами, їхній ЗІП та інструменти можуть контрастно відрізнятися – кому навернений електричний або навіть пневматичний гайковерт, а кому старий-добрий «балонник»!)

Природно, як міг обійтися «Кубок Чайки» власне без кубків ?! Цього разу вони були навіть презентабельніше і солідніше, ніж на етапах Кубка України з кільцевих гонок!

При цьому тут можна помітити, що в реалії далеко не на всіх змаганнях пілоти удостоюються кубків. Наприклад, в цьому році на парі етапах Чемпіонату України з трекових гонок все, що отримували на подіумі переможець і призери, стали тільки грамоти та ну зовсім дитячого виду медалі, не кажучи вже про шампанське, що залишилося тільки «в мріях» …

Потужні машини «Супер Туринга» вимагають відповідну гуму. Звичайно, і тут можна виступати на дорожньому «псевдо-сліку». Але для досягнення максимальних швидкостей все ж потрібно справжній спортивний «слік», як цей Michelin, взутий на «Хонду» Олексія Бабенка.

У молодшому заліку «Турінг» навпроти, регламентом прописано застосування в рази більше бюджетної стокової гуми, причому моно. Тобто обов’язково однаковою для всіх. Саме це «гумове питання», з двома різними виробниками моно-гуми в Чемпіонаті України і кубкових перегонах, став свого роду спотиканням для деяких з учасників.

«Відпусти» організатор цих двох етапів «Кубка Чайки» цю вимогу і дозволь виступ і на другому типі покришок, їхній пелотон виявився б куди більшим! На жаль, але цього не сталося, хоча за попередніми прогнозами стартове поле недільної гонки могло наблизитися і до двох десятків машин …

Із огляду на загрозливі прогнози погоди, обидва дня не було і натяку на дощ, і навпаки, періодично виходило не по-осінньому привітне сонечко! Тому табличка «Дощ» не стала в нагоді.

А ось друга, що позначає «Сейфеті Кар», буквально на мить виявилася затребуваною на другому колі недільної гонки після зіткнення в першому повороті, який нещодавно трапився між Вадимом Конончуком і Сергієм Бєляєвим, що впевнено лідирував, На жаль, це привело до сходу обох.

 

Вагоме слово Техкому починає змагання, і по-суті, воно стає й буквально останнім. Знайди Технічні комісари невідповідності в машинах учасників Техвимогам або вияви вони банальну недостатню вагу – немає більше місця на етапі й залікових балів!

В даному випадку Борис Донський керує розміщенням автомобілів для режиму «Закритого парку» (Parc Ferme). Він означає, що протягом 30 хвилин до спортивних автомобілів ніхто не має права торкатися.

Якщо за ці пів години ніхто з учасників не подасть протест на невідповідність техніки суперників, або Директор із КСК не віддадуть розпорядження про додаткову перевірку, даний режим знімається, а результати гонки стають остаточно офіційними.

Для кого-кого, а для Андрія Бондаря не тільки цей вікенд, але й в цілому весь кільцевий сезон-2020 року, точніше його кубкова складова, стали більш ніж результативними і дають привід для гордості за засновану ним команду SDrive.

Її перший пілот Сергій Юнашев став Володарем Кубка України з кільцевих гонок, доповнивши його 100% -м результатом і в «Кубку Чайки», на 3-му етапі якого весь подіум заліку «Турінг» виявився зайнятий саме пілотами цього колективу!

 

***

Що ж, попереду довга зимова перерва. Однак нас ще чекає офіційна церемонія нагородження ФАУ, карантин дозволь її. Після ми обов’язково ще раз, тепер вже цілком офіційно, підведемо підсумки тим більше, що боротьба за кільцеві чемпіонські титули в цьому році дійсно видалася майже епічною, не кажучи про свої інтриги в Кубку України з кільцевих гонок, який «переплюнув» Чемпіонат України на один етап …

 

В’ячеслав Щербина спеціально для українських кільцевиків та їхніх уболівальників

Фото Тая Кулакова і автора


Додати свій коментар


Pin It on Pinterest