Автомобільні шини: все, що потрібно знати

Автор: Редакція | 19 Вер, 2020
Шини Pirelli

Шини – це важлива частина автомобіля, яка фактично єдиною торкається дороги й тому потрібно знати про них якомога більше та спостерігати за їхнім станом.

Як єдиний компонент автомобіля, який контактує з дорожнім покриттям, шини мають вирішальне значення для безпеки під час руху. У цьому вичерпному матеріалі ми описуємо все, що потрібно знати про автомобільні шини, починаючи від маркування та встановлення відповідного тиску й закінчуючи підбором розміру шин, які вам потрібні.

Дотримуючись наведених порад, можна заощадити гроші, звести до мінімуму додаткові витрати й – найголовніше – бути у безпеці на дорозі.
Що таке індекси швидкості шин?

Nissan Navara
Колесо Nissan Navara

З міркувань безпеки важливо, аби максимальна швидкість вашого автомобіля не перевищувала номінальну швидкість шини. Повний перелік наведено нижче.

J – 100 км/год

K – 110 км/год

L – 120 км/год

M – 130 км/год

N – 140 км/год

P – 150 км/год

Q – 160 км/год

R – 170 км/год

S – 180 км/год

T – 190 км/год

U – 200 км/год

H – 210 км/год

V – 240 км/год

Z – 241 км/год й більше

W – 270 км/год

Y – 300 км/год

Читайте також:

Допустима мінімальна глибина протектора в Україні?

Шини Pirelli взимку

Згідно з українським законодавством мінімальна глибина протектора має бути не менше 1,6 мм (для легкових автомобілів та вантажних із масою до 3,5 т) по всій окружності шини. Однак багато автовиробників радять міняти шини, коли протектор опускається до 3 мм, щоб бути у безпеці.

Штраф за керування автомобілем на дорозі з шиною, що має менше 1,6 мм протектора, може призвести до штрафа 340 грн, а якщо таке порушення станеться повторно, то водія можуть позбавити прав на строк від 3-х до 6-ти місяців.

Варто додати, що поліція особливо прискіпливо ставиться до цього питання взимку, коли на машинах мають стояти зимові шини, проте й страхові компанії можуть відмовити у виплатах, якщо на автомобілі під час ДТП була невідповідна гума.

Також заборонено використовувати на автомобілі шини різних моделей із різними малюнками протектора, з пошкодженнями та порізами.
Яким повинен бути тиск у шинах?

Правильний тиск у шинах для автомобіля можна знайти на наклейці, прикріпленій до одвірку водійських дверцят або всередині кришки паливного бака або в довіднику.

Майте на увазі, що виробник автомобілів може рекомендувати різні тиски в шинах спереду та ззаду. Ви також побачите різний рекомендований тиск для різних рівнів навантаження – наприклад, для двох пасажирів – один показник, а для машини з всією родиною та багажем – інший. Тому потрібно переконатися у правильному тиску шин у залежності від ваги навантаженості.

Дуже важливо, щоб тиск у шинах був правильно встановлений. Якщо тиск буде занадто низьким, машина почуватиметься нестабільно і, можливо, буде небезпечно їхати – як наслідок шини дуже швидко зносяться, а витрати пального зростуть.

Якщо шини будуть занадто «перекачані», пляма контакту з дорогою буде меншим, що загрожує неефективному прискоренню й гальмуванню, а також зносу піддаватиметься лише центральна смуга протектора.

Що означає маркування на шинах?

Маркування на шині вказує на її розмір, індекс навантаження та індекс швидкості. Типове маркування шин виглядає так – 205/55 R16 91 V.

Перші три цифри – 205 – стосуються ширини шини в міліметрах.

Другі дві цифри – 55 – процентне співвідношення висоти покришки до її ширині, яке іноді просто називається «профіль». Шини з показником нижче 50% вважаються низькопрофільними. Якщо позначення відсутнє й типорозмір записаний у вигляді 205/ R16, то перед вами повнопрофільна шина.

R означає радіальний та вказує на те, що шина побудована з кордовими накладками, які розташовані під кутом 90 градусів до напрямку руху, що додає міцності. Майже всі нові шини радіальні. Діагональний (D) вид будови шини все менше використовується.

Двозначне число, що йде далі, в даному випадку 16, вказує на діаметр колеса, в якому можна встановити конкретну шину, в дюймах.

Останнє двоцифрове число – це навантаження. У цьому випадку індекс навантаження 91 означає, що одна шина має витримати вантаж у 615 кг.

Остання буква – це індекс швидкості, що є максимальною швидкістю, який дозволений цій шині. Індекс швидкості V вказує на максимальну швидкість 240 км/год. Повний перелік індексів швидкості нижче:

Індекс швидкості Максимальна швидкість, км/год
B 50
C 60
D 65
E 70
F 80
G 90
K 110
L 120
M 130
N 140
P 150
Q 160
R 170
S 180
T 190
U 200
H 210
V 240
W 270
Як перевірити глибину протектора шини?

Peugeot 508
Колесо Peugeot 508

Простий спосіб перевірки достатньої глибини протектора шини (мінімальний розмір в Україні – 1,6 мм), це взяти монету й вставити її в протектор у точці, де протектор найменший.

Якщо ви не можете побачити зовнішній край монети, у шини залишилось достатньо протектора. Якщо ж видно обод монети, шини явно наближаються до межі 1,6 мм, або вони вже на межі того, що потребують заміни.

Проте, звісно, найкращий спосіб взяти лінійку або вимірювач глибини протектора шин, або заїхати до СТО чи шинного центру, де ці роботи можуть зробити на професійному обладнанні.

Як часто слід замінювати вентиль шини?

Вентиль (або ніпель) фактично є частиною колеса, а не шини. Виготовлений з гуми, він може з часом зноситись та пропускати повітря зі значною швидкістю або, принаймні, ускладнити перевірку тиску в шинах. В ідеалі його слід міняти щоразу, коли міняються шини.

Витрати на заміну вентилів шин мінімальні. Іноді, їхня вартість навіть входить у ціну нової шини.

Таблиця перерахунку тиску в шинах

Тиск у шинах може бути виражений двома способами – bar та psi. Часто можна побачити, що обидві одиниці виміру розташовані разом для ясності. Якщо ні, то перевести одне в інше дуже просто.

Щоб перевести bar у psi, помножте число bar на 14,5. Щоб перевести psi у bar, помножте число psi на 0,0695.
Як перевірити тиск у шинах?

Opel Insignia
Колесо Opel Insignia

Перш за все, ви маєте перевірити довідник свого автомобіля, наклейку, яку ви знайдете на одвірку або всередині кришки паливного бака, або просто здійснити пошук в Інтернеті, щоб знайти правильний тиск у шинах для вашого автомобіля та рівень його навантаження.

Потім слід зняти пилозахисний ковпачок із вентиля шини і за допомогою манометра тиску в шинах зчитати поточний тиск. Слід додати повітря за допомогою електричного компресора (насоса), якщо тиск занадто низький, й видалити повітря, якщо тиск занадто високий. Якщо в наявності немає манометра або компресора в шинах, більшість АЗС мають спеціальні зони для підкачування коліс.

Варто пам’ятати, що тиск у шинах збільшуватиметься із потеплінням та зменшуватися на морозі. Це означає, що слід перевіряти та регулювати тиск у шинах за зміни температури навколишнього середовища.

Також не варто вимірювати тиск у теплому гаражі (паркінгу), якщо на вулиці холодно, бо при виїзді на дорогу цей показник зміниться.

 

Що таке система контролю тиску в шинах?

Peugeot 508
Прилади Peugeot 508

Більшість сучасних автомобілів має вбудовану систему контролю тиску в шинах (tyre pressure monitoring system – TPMS), яка постійно контролює тиск у шинах та попереджає водія, якщо цей показник занадто низький.

Існує два типи TPMS. Перший – непрямий тип, який використовує ABS для обрахування приблизного тиску в шинах. Другий й вдосконалений – прямого типу, який використовує крихітний манометр для збору точних даних.

На топових автомобілях TPMS зможе відображати точні тиски в шинах у режимі реального часу на приладовій панелі. TPMS корисний для безпеки, але лише якщо він працює належним чином. Тому доцільно час від часу перевіряти тиск вручну.

В деяких країнах використання TPMS прописано у законодавчих вимогах до автомобілів.
Якого розміру шини потрібні для мого автомобіля?

Колесо Skoda Karoq

Найпростіший спосіб визначити, який розмір шин вам потрібен для вашого автомобіля, – це перевірити шини, які вже на ньому. Розміри шини позначені на боковині, але майте на увазі, що передні та задні колеса цілком можуть мати різні розміри.

Також деякі веб-сайти можуть визначити правильний розмір шин за маркою та моделлю автомобіля, але найправильнішим способом буде звернутися до офіційного представника виробника (дилера чи автосалону).

В залежності від моделі машини, можна визначити діапазон розмірів шин, які офіційно пропонуються автомобілю.

 

Як довго служать автомобільні шини?

Занадто багато змінних, щоб отримати остаточну відповідь на це питання. Високоефективні шини матимуть набагато коротший термін служби, ніж шини із високим опором коченню, які зі свого боку призводять до збільшення витрат пального.

Також стиль водіння, тип автомобіля, якість доріг та частота користування машиною будуть дуже важливими факторами, що визначають термін служби шин.

Загальне правило: шина розумної якості, встановлена на передній осі автомобіля з переднім приводом, повинна прослужити близько 32100 км. Хоча гарантію та витривалість шин варто одразу дізнаватись у продавця.
Яке покарання за «лисі» шини?

Шини Pirelli взимку

Правилами забороняється керування автомобілем із висотою малюнка протектора шин менше ніж:

– 1,6 мм для легкових автомобілів та вантажних з масою до 3,5 т;

– 1,0 мм для вантажних автомобілів з масою понад 3,5 т;

– 2,0 мм автобусів;

– 0,8 мм мотоциклів і мопедів.

Також заборонено керувати автомобілями з шинами різних моделей з різними малюнками протектора на одну вісь, з пошкодженнями та порізами.

Такі обмеження більше пояснюються підвищенням ризику ДТП у зимовий період й саме в цей період варто чекати більше перевірок поліцією. Адже їздити влітку на зимних шинах ніхто не забороняє, хоча й це не буде ефективно.

Якщо ж водій виїжджає на «лисих» шинах взимку він має розуміти, що є небезпечним не лише для себе, а й для інших водіїв.

Під час зупинки автомобіля працівники патрульної поліції можуть перевірити висоту протектора. Якщо показник нижче дозволеного, інспектор має право винести штраф у розмірі 340 грн.

При цьому інспектор навіть має право тимчасово затримати автомобіль до заміни шин із належною висотою протектора. Якщо таке порушення вчинено повторно протягом року, то водія може бути позбавлено права керування на строк від 3-х до 6-ти місяців.

 

Чи є покарання за відсутність запасного колеса?

Peugeot 508
Запасне колесо у Peugeot 508

Насправді наявність запасного колеса (або запаски) жодним чином не регламентована законодавством й тому часто для економії місця в автомобілі виробники пропонують розмістити «докатку» або взагалі ремонтний комплект.

Тут вже вирішувати має сам власник: чи він хоче замінити пошкоджене колесо за 15 хвилин чи стояти на обочині й чекати на допомогу евакуатора.

Наявність «докатки», яка займає дуже мало місця та має аналогічний діаметр, що й звичайне колесо та шина, але є значно вужчою, гарантує продовження подорожі, проте на максимальній швидкості до 80 км/год. Фактично, «докатка» призначена лише для того, щоб дістатися до дому або до найближчого сервісу.

Однак багато сучасних автомобілів тепер мають лише ремонтний комплект. Це піна, яка розширюється, коли ви вдавлюєте її в пробиту шину через вентиль перед повторним надуванням цієї шини за допомогою електричного компресора. Піна закупорює прокол і дозволяє продовжувати рух, хоча й на обмежених швидкостях, й на обмеженій дальності.

Як часто слід замінювати шини?

З юридичної точки зору, заміну шин потрібно робити, як тільки глибина протектора зменшиться до 1,6 мм. Однак, щоб дотримуватися обережності, доцільно поміняти їх на 3 мм. З часом гума може деградувати, тому навіть якщо у шини залишається багато протектора, її може бути небезпечно використовувати, коли їй виповниться більше п’яти років.

Неможливо сказати, скільки часу має прослужити шина, оскільки існує багато змінних – тип автомобіля, на який вони встановлені, тип їзди, який використовується, й стиль водіння – це лише три фактори. Більше того, високопродуктивна шина матиме значно менший термін служби, ніж шина з низьким опором коченню.
Як можна зробити так, щоб шини служили довше?

Ключем до продовження терміну служби шин є підтримка тиску на рівні, рекомендованому виробником автомобіля. Занадто малий тиск змусить шини дуже швидко зношуватися, тоді як занадто великий тиск призведе до надмірного зносу центральної смуги протектора. Також слід регулярно перевіряти розвал-сходження коліс на СТО, оскільки шини дуже швидко зношуються, якщо кути розвалу змінились навіть трохи.

Обережна їзда в поворотах та збереження коліс від ударів також допоможе зменшити знос шин. Якщо ви керуєте передньопривідним автомобілем, можна міняти шини з передньої осі на задню й навпаки, як тільки шини спереду починають зношуватись більше.

 

Чи варто купувати зимові шини?

Шини Pirelli

Встановлення зимових шин для холодної пори року важлива частина безпеки пересування. Зимові шини призначені не тільки для льоду та снігу. Насправді, поки температура навколишнього середовища не перевищує 7°С, вони забезпечуватимуть краще зчеплення і, отже, будуть безпечнішими за літні шини навіть на сухій дорозі.

Вони набагато ефективніші й на снігу, й на льоду, що може бути різницею між гальмівним шляхом, буксуванням під гору та застряганням на узбіччі дороги.

Дуже часто, сучасні автомобілі попереджають власників, що якщо температура на вулиці падає менше 4°С, то на дорозі може з’являтися ожеледиця. В цей час варто подумати про заміну літньої гуми, адже вона буде неефективною в зимових умовах.

Альтернативою можуть бути всесезонні шини, які можна використовувати цілий рік, хоча за своєю природою вони є компромісними.

Слідкуйте за останніми новинами на наших каналах у Telegram, Facebook та Twitter.

Фотограф:

Додати свій коментарВсе, що потрібно знати про автомобільні шини
Що таке індекси швидкості шин?

Повний перелік наведено нижче

Допустима мінімальна глибина протектора в Україні?

Мінімальна глибина протектора має бути не менше 1,6 мм

Що означає маркування на шинах?

Маркування на шині вказує на її розмір, індекс навантаження та індекс швидкості

Як перевірити глибину протектора шини?

Є кілька простих способів

Як перевірити тиск у шинах?

Для цього потрібно три речі

Що таке система TPMS?

Це система контролю тиску в шинах

Чи варто купувати зимові шини?

Встановлення зимових шин для холодної пори року важлива частина безпеки пересування

Яке покарання за «лисі» шини?

Правилами забороняється керування автомобілем із висотою малюнка протектора шин менше дозволеної
Pin It on Pinterest